První výsledky závisí na tom, odkud začínáme hledat. Záznamy z živých matrik závisí na reakci oslovené paní matrikářky, která musí záznam vyhledat a pak čeká na zaplacení poplatku. Pokud máte štěstí, že máte rodný či oddací list, a dotyčná matrika je v archivu, pak Vám první záznamy naleznu během několika dní. Další pak záleží na štěstí, jak pečlivě byla matriční kniha vedena, jak moc se předkové stěhovali a zanechávali za sebou stopy… Často bývá k nalezení jednoho údaje nutné projít mnoho knih a zápisů.

Způsob vedení matričních knih se během historie několikrát změnil, což má vliv na dohledatelnost předků. Platí, že čím starší období, tím méně údajů v zápisech nalezneme, a tak je komplikovanější další hledání v minulosti. Například domovní čísla popisná byla zavedena až v roce 1770. Do roku 1781 sloužily matriky pouze pro církev, tj. nalezneme v nich pouze datum křtu nebo pohřbu (nikoliv narození a úmrtí). Navíc to vše bylo zapsáno formou jednoho odstavce, protože přehledné kolonky a vedení knih pro jednotlivé obce byly zavedeny až v roce 1784.
Na mnoha místech severovýchodních Čech se nelze dostat před poslední dekádu 17. století. Teprve tou dobou se obsazují farnosti opuštěné během třicetileté války a začínají se řádně psát matriky.
Perlička: Počátkem 19. století bylo období, kdy se zápisy o otci dítěte omezily pouze na jméno a stav, např. "Josef Novák, domkář". Pokud nenajdeme jiný zápis, který by pomohl najít mezi případnými jmenovci toho jednoho správného, pak to může znamenat konec pátrání.
Pokračujte na 6. Předání dokončeného díla